Οροπέδιο Λασιθίου
![](https://i0.wp.com/www.ecorentals.gr/wp-content/uploads/2014/05/oropedio-lassithi-main.jpg?resize=700%2C451&ssl=1)
Το ειδυλλιακό Οροπέδιο του Λασιθίου βρίσκεται σε μια ήρεμη περιοχή που περιτριγυρίζεται από ψηλά βουνά και αρκετά μικρότερα οροπέδια. Η κυκλική διαδρομή είναι ιδανική για ποδηλασία, καθώς ο δρόμος έχει μεγάλες ανηφόρες και κατά μήκος του μπορείτε να επισκεφτείτε όλα τα αξιοθέατα του Οροπέδιου . Οι περίφημοι μύλοι με λευκά πανιά θα σας εντυπωσιάσουν καθώς και μια τεχνική λίμνη γεμάτη με χρυσόψαρα. Επισκεφτείτε την εκκλησία του Τιμίου Σταυρού ή περπατήστε στο μετά μινωικό οικισμό «Καρφί». Ένα από τα σημαντικότερα αξιοθέατα του Οροπέδιου είναι το « Το Σπήλαιο του Ψυχρού» που είναι περισσότερο γνωστό ως «Δικταίο Άντρον» στο οποίο σύμφωνα με την παράδοση ενώθηκε ο Δίας με την Ευρώπη και γεννήθηκε ο Μίνωας.